Stojić: Nakon prve ekshumacije dobivamo nove informacije o mjestima stradanja

Ispis

ovjerenstvoPovjerenstvo za obilježavanje i uređivanje grobišta II. svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk održalo je danas sastanak u Maloj dvorani Kulturno-informativnog centra Čitluk na kojemu je prezentiran rad Povjerenstva u 2013. godini. Okupljeni članovi Povjerenstva razgovarali su također i o planu i smjernicama za budući rad Povjerenstva.

Prezentirajući rad Povjerenstva u 2013. godine predsjednik Povjerenstva Andrija Stojić istaknuo je kako je povjerenstvo zahvaljujući ranijem radu na terenu ljudi okupljenih oko Rade Stojića – Raće odmah nakon osnutka imalo određene dobro obrađene i arhivirane informacije koje je uključujući javnost javnim pozivom svjedocima vremena, poznavateljima iskaza starijih i svima koji na bilo koji način mogu pomoći u prikupljanju podataka o svim grobištima i stratištima na području općine Čitluk dodatno obogatilo i upotpunilo novim saznanjima.

Dakle, u prvoj fazi rada Povjerenstvo se u potpunosti posvetilo prikupljanju vjerodostojnih podataka o postojanju grobišta i stratišta na području naše općine, nakon čega je 7. prosinca ekshumacijom posmrtnih ostataka pokojnog Žarka Vranješa započela druga faza u radu Povjerenstva.

Govoreći o samom procesu prijavljivanja saznanja Povjerenstvu Andrija Stojić je kazao kako kod ljudi još uvijek postoji evidentan strah, ali je također dodao kako je nakon ekshumacije posmrtnih ostataka u Vionici Povjerenstvo dobilo nova saznanja o mjestima stradanja na području naše općine što dovodi do zaključka da je prvo iskopavanje posmrtnih ostataka koje je organiziralo Povjerenstvo imalo dobar odjek u javnosti.

Kada je riječ o planovima za budućnost treba istaći kako članovi povjerenstva planiraju obići mjesta koja su u novim prijavama obilježena kao mjesta pokopa nastradalih i te lokacije fotografirati i dodatno ispitati. Također, na današnjem sastanku se od fra Miljenka Miće Stojića moglo čuti o dobrim primjerima obilježavanja prijavljenih grobišta pa je zaključeno kako bi bilo dobro i na području općine Čitluk obilježiti grobišta križem i prigodnom pločicom kako je to praksa u Širokom Brijegu. U planovima za budućnost nezaobilazna su nova iskapanja posmrtnih ostatak koji će nakon prikupljanja biti pohranjeni u mrtvačnici kod groblja Podadvor sve do zajedničkog svečanog ispraćaja.

U narednom razdoblju Povjerenstvo također planira ponoviti javni poziv žiteljima Brotnja kako bi se što više ljudi uključilo u rasvjetljavanje istine o stradanjima na području općine Čitluk u Drugom svjetskom ratu i poraću.

Foto: arhiva

 

KONTAKT

kontakti

Općina Čitluk
Trg žrtava Domovinskog rata 1
88260 Čitluk


Tel: + 387 36 640 500
Fax: + 387 36 640 537

Povjerenstvo

Predsjednik:
Slaven Markota

Članovi:
fra Miljenko Mića Stojić,
Rade Stojić,
fra Kornelije Kordić,
Ivica Šarac,
Andrija Stojić,
Ilko Prusina,
Ivan Stojić,
Ivan Sivrić,


Mandat članovima iznosi 4 godine.
Imenovani 28. siječnja 2016. godine.