Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Novi roman Anite Martinac predstavljan u Gradnićima

U sklopu manifestacije Noć muzeja, koja je održana sinoć u Gradnićima posjetitelji su mogli razgledati brojne starine koje u svojim muzejima čuva ova župa, sudjelovati u početku duhovne priprave za proslavu sv. Blaža, nebeskog zaštitnika gradnićke župe i upoznati se s novim romanom Anite Martinac. Roman nosi naslov „Kreni – Memento poginulim braniteljima u Lipanjskim zorama 1992.“, a posjetiteljima u staroj crkvi predstavili su ga Andrija Stojić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Čitluk i autorica.

Organizatori događaja bili su Župa Gradnići i Ogranak Matice hrvatske Čitluk te ja na početku sinoćnjeg predstavljanja, kojeg su glazbeno obogatili učenici Osnovne glazbene škole Brotnjo, nazočne pozdravio fra Nikola Rosančić.

Ne smijemo zaboraviti hrabrost naših branitelja u Domovinskom ratu. Ne smijemo zaboraviti prošlost ove župe, svih vjernika, svih svećenika koji su djelovali u prijašnjim stoljećima i koji nas uče kako možemo živjeti prave kršćanske i domoljubne vrijednosti u vremenu u kojem živimo. Naši muzeji, naše starine koje ovdje imamo imaju u sebi jednu priču koja priča o životu kako je to prije bilo i trebamo se naučiti slušati tu priču kako bi je mogli prenijeti u svoj život. Moja želja je da predstavljanje ove knjige i obilazak starina budu duhovno bogaćenje naše duše koje neka se pretače u naše svakodnevno djelovanje – kazao je fra Nikola Rosančić, župnik župe sv. Blaža – Gradnići.

Andrija Stojić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čitluk, također je pozdravio sve nazočne i zaželio im dobrodošlice te je nakon toga predstavio Anitu Martinac, književnicu s kojom OMH Čitluk jako dobro surađuje, i istaknuo kako o njezinom radu najbolje govore mnogobrojni čitatelji i nagrade. Stojić je ovom prigodom na poseban način istaknuo Zlatne povelje Matice Hrvatske za tri romana Anite Martinac. Također, Stojić je kazao kako OMH Čitluk kroz svoj rad nastoji širiti istinu o Domovinskom ratu, a na poseban način žrtvi poginulih branitelja, kojima je i posvećen roman Kreni, uz što se osvrnuo i na Noć muzeja.

Roman kada je napisa, on više nije moj. To je staro pravilo: Kada roman bude objavljen, tiskan i krene čitateljima, onda je on naš roman. Ovo je još jedan naš roman jer je to još jedna naša tema. Posebno sam senzibilna prema ovim temama. Istina, kao braniteljica mislila sam da neće dopasti mene da pišem o Domovinskom ratu, da će to pisati neke nove generacije. Bavila sam se više temom malo starije povijesti, Prvim i Drugim svjetskim ratom, koje doista ne bi razumjela da nisam bila sudionik u Domovinskom ratu. Ono na što uvijek želim skrenuti pažnju kroz svoje romane je da nam se povijest ponavlja. Moj osnovni motiv pri objavi svih tema koje sam do sada objavila je da, osim što želim zabilježiti – sačuvati istinu, je da želim ostaviti i jednu malu edukaciju generacijama koje dolaze iz nas. Ovo je dobar početak za razvoj ozbiljnijih stvari: za filmove, monografije i daljnje istraživanje. Ja povijest romansiram. Shvatila sam da je to doista najbolji put do čitatelja. Kroz romansirana djela čitatelj se uvuče u priču, želi da sazna i da čita – kazala je Martinac.

„Kreni“ ja pisan po istinitom događaju te je djelo romansirano na temelju povijesnih činjenica s poveznicom na današnjicu. Protagonisti romana su svojevrsni glas onih koji nisu u stanju više govoriti te se referira na borbu protiv zaborava podnijete žrtve.

Roman „Kreni“ posvećen je prvenstveno našim poginulim braniteljima u Lipanjskim zorama. Tako sam stavila i naslov „Kreni – Memento poginulim braniteljima u Lipanjskim zorama 1992.“ … Podijeljen je u tri cjeline. Onaj koji je meni najvažniji je dodatak na kraju romana, gdje sam napisala pojedinačno biografije sa fotografijama svih 67 poginulih branitelja u ovoj operaciji. Željela sam i na ovaj način da ostane trajni spomen na njih. 67 imena se spominje u tekstu. Centralni dio teksta je upravo taj dramatizirani dio koji je javnost imala priliku već upoznati na obilježavanju 30. obljetnice Lipanjskih zora, a prvi dio i posljednji dio je sadašnje vrijeme, jedna poruka o zaboravu, ne čuvanju naše baštine i na koncu pitanje koje postavljam svima i želim da čitatelj postavi sebi to pitanje dok bude čitao: Zaboravljamo li mi naše heroje? – poručila je Anita Martinac.

Među brojnim posjetiteljima sinoćnjeg predstavljanja bili su i članovi obitelji branitelja poginulih u Lipanjskim zorama, kojima je autorica poklonila svoj novi roman.

WordPress Video Lightbox