Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Jedanaesti BLAŽ Enology posjetiteljima ponudio autohtona vina, gastronomsku ponudu i odličnu zabavu

Sport centra Međugorje sinoć je bio u znaku vrhunskih vina, bogate gastronomske ponude i dobre zabave. Udruga BLAŽ sinoć je u Međugorju priredila središnji dio programa ovogodišnjeg, 11. po redu BLAŽ Enologya, a jako važni dijelovi festival vina na kojem se predstavilo četrdesetak vinarija iz BiH, Hrvatske i Italije bili su tečaj sommelierstva prvog stupnja i diplomatska berba.

Posebno mjesta na festivalu imaju autohtona hercegovačka vina, Žilavka i Blatina te njihovi proizvođači, no ljubiteljima vina sinoć su ponuđene i ostale vrste vina, kao i bogata gastronomska ponuda u kojoj se istaknuo gastronomski brenda Poyatha, kao i jela koja su pripremali vrsni kuhari u suradnji s učenicima Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića, sve uz glazbeno osvježenje klapa Sebenico i Intrade.

Udruga Blaž u suradnji sa Sveučilištem u Mostaru organizira tečajeve sommelierstva pa je do sada 500 polaznika, pod stručnim vodstvom Bojana Šunjića, steklo osnovna znanja o vinu, a na suradnju Sveučilišta i organizatora festivala sinoć se osvrnuo prof. dr. sc. Tomislav Volarić.

Izuzetno smo ponosni da nam je Andrija Vasilj ponudio ovu suradnju. Sveučilište je centar znanja i mi se time dičimo. Ovo je treća godina da radimo tečaj zajedno. Znanje je sve. Naš Andrija dio znanja stekao je u Americi i donio ga u Hercegovinu. Nije slučajno da je 11. godinu zaredom sve organizirano na vrhunskoj razini. Vjerujemo da kvaliteta i znanje imaju ogromnu važnost i Sveučilište je tu da pomogne – poručio je prof. dr. sc. Volarić.

Za organizaciju događaja na vrhunskoj razini bitna je suradnja organizatora sa sponzorima pa se Udruga BLAŽ sinoć zahvalila svojim istaknutim podupirateljima, među kojima je i Općina Čitluk.

Posebno priznaje, kolajnu za nemjerljiv doprinos vinogradarstvu na 11. BLAŽ-u, Marku Ivankoviću, ravnatelju Federalnog agromediteranskog zavoda, uručio je Sergej Barbarez, izbornik nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, dok je reprezentativni vratar Nikola Vasilj organizatorima uputio čestitke video porukom.

Poštovane dame i gospodo, dragi prijatelji, u prvom redu vinogradari i vinari koji nas večeras ovdje okupljaju, vi koji ste proizvođači u najtežim uvjetima tvornice na otvorenom i vi koji ste najbolji veleposlanici Bosne i Hercegovine, odnosne Hercegovine kao naše vinske regije, dobra vam večer. Danas smo u Međugorju imali tradicionalnu diplomatsku berbu, gdje su veleposlanici iz svih krajeva svijeta rekao bih vidjeli i okusili proizvode vašega truda. Žilavka i Blatina su uistinu ravnopravne sa svim svjetskim vinima, a to je tako zahvaljujući vama i vašem umijeću. Želim vam svako dobro, plodonosnu vinogradarsku i vinarsku godinu i želim da se susretnemo u zdravlju i veselju i naredne godine – kazao je proglašavajući festival tvorenim Josip Brkić, zamjenik ministra vanjskih poslova BiH.

Inače, BLAŽ Enology na odličan način promovira Hercegovinu kao vrhunsku vinsku regiju. BLAŽ Enology prerastao je u prepoznatljiv eno-gastronomski događaj koji svake godine okuplja sve veći broj vinara, ljubitelja vina i dobre zabave.

Znali smo da je riječ o dobroj ideji i da će BLAŽ ispuniti svoju osnovnu svrhu – promociju Hercegovine kao vinske regije. Ipak, nismo mogli sanjati da će rezultat našega rada biti ovo što danas imamo. BLAŽ je zaista postao jedan od najboljih, ako ne i najbolji vinski festival u regiji – kazao je u izjavi za novinare Andrija Vasilj.

Tijekom sinoćnjeg programa umjetnici su oslikavali vinske bačve, od kojih će jedna biti poslana u Sjedinjene Američke Države.

 

WordPress Video Lightbox