Školstvo u Brotnju svakako zauzima vrlo značajno mjesto tim više što je i narodni tribun, spasitelj sirotinje, prosvjetitelj, narodni učitelj fra Didak Buntić podrijetlom Brotnjak. Fra Didak je golemi trud uložio u opismenjavanje pučanstva. Organizirao je škole i analfabetske tečajeve, a poseban naglasak stavljao je na opismenjavanje žena.
Predškolsko obrazovanje
U Općini Čitluk od 1985. godine djeluje Dječji vrtić Čitluk. Osnivač Dječjeg vrtića Čitluk je Općina Čitluk, a u predškolskom obrazovanju djece također su aktivni Dječji vrtić Sveta Mala Terezija“, koji djeluje pri Majčinom selu te Dječji vrtić “Stefano”, koji djeluje pri Obiteljskom centru Vionica.
Osnovnoškolsko obrazovanje
Na području Općine Čitluk djeluju tri osnovne škole s područnim školama:
- Osnovna škola “fra Didaka Buntića” sa šest područnih škola: Centralna škola, PŠ Vionica, PŠ Gradnići, PŠ Krehin Gradac, PŠ Služanj, PŠ Dobro Selo i PŠ Biletić Polje.
- Osnovna škola “Čerin” s dvije područne škole: Područna škola DV Ograđenik i PŠ Blatnica.
- Osnovna škola “Bijakovići”, koja nema područnih škola.
Osnovna glazbena škola
U Općini Čitluk od 2009. godine djeluje i Osnovna glazbena škola “Brotnjo” kao samostalna škola. Škola je smještena u staroj zgradi bivše franjevačke rezidencije. Svoju djelatnost obavlja u sjedištu u Čitluku, te u područnim odjelima u sklopu osnovnih škola “Čerin” i “Bijakovići”. Učenici pohađaju nastavu solfeggia i sviranja instrumenta: glasovira, gitare, violine, flaute, harmonike, trube, klarineta i saksofona.
Srednjoškolsko obrazovanje
Srednjoškolsko obrazovanje u Općini Čitluk odvija se u prostorijama nove zgrade Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića. Škola raspolaže s 20 učionica, osam kabineta, prostranom zbornicom i predvorjem za školske priredbe, prilazima i dizalom za osobe s invaliditetom te svim ostalim što bi jedna škola europskih standarda trebala imati. Škola, također, ima dva opremljena kabineta informatike po najsuvremenijim standardima. Svaki kabinet raspolaže sa 28 + 1 umreženih računala. Pored računala u kabinetu se nalazi i projektor i tzv. pametna ploča.
Uvođenjem zanimanja kuhar i konobar u školi je otvoren i specijalizirani kabinet za kuhare od 150 m². U školi postoji neiskorišteni prostor potkrovlja koji bi u budućnosti mogao poslužiti za neki specijalizirani kabinet.
U Srednjoj školi dr. fra Slavka Barbarića školske 2016./2017. godine učenici se obrazuju u sljedećim zanimanjima:
- Opća gimnazija
- Ekonomija i trgovina A – ekonomski tehničar
- Ekonomija i trgovina B – prodavač
- Ugostiteljstvo i turizma – hotelijersko turistički tehničar
- Ugostiteljstvo i turizma C – kuhar, konobar
- Strojarstvo C – automehaničar, bravar.
Srednja škola dr. fra Slavka Barbarića je u stalnom traženju novih zanimanja iz programa obrazovanja koja će biti usklađena s novim zahtjevima tržišta rada.