Općina Čitluk smještena je u Hercegovačko – neretvanskoj županiji. Osnovana je 1955. godine, a sjedište joj je u Čitluku, Trg žrtava Domovinskog rata 1.
Grb Općine Čitluk sastoji se od štita, gotičkog oblika kakav je bio u Europi u vrijeme prvoga pisanog spomena Brotnja iz 1306. godine. Štit je vodoravno podijeljen u dva jednaka dijela i na plavoj podlozi je srebrni križ latinskog oblika na trodijelnom postolju. S jedne i druge strane križa je stabljika broć, zelene boje, sa stiliziranim srebrnim cvjetovima. U donjem dijelu štita su povijesne boje hrvatskog naroda: tri crvene i dvije srebrne grede. Zastava Općine Čitluk je zlatne boje, u čijoj sredini se nalazi grb Općine.
Najstariji sačuvani nadnevak pisanog spomena imena Brotnjo, odnosno današnje Općine Čitluk, datiran je 24. svibnja 1306. godine u jednom aktu dubrovačkoga kneza i sačuvan je u Povijesnom arhivu u Dubrovniku.
Teritorij Općine je pretežno brdskog karaktera s kraškim poljem koje se prostire središnjim dijelom Općine. Općina Čitluk jedna je od prostorno manjih u BiH i prostire se na površini od 181 km2. Dvadeset i sedam mjesnih zajednica, uz općinsko središte Čitluk, prostire se na prostoru sljedećih naseljenih mjesta: Bijakovići, Biletići, Blizanci, Blatnica, Dobro Selo, Čalići, Čerin, Dragićina, Veliki Ograđenik, Mali Ograđenik, Gradnići, Hamzići, Krehin Gradac, Krućevići, Međugorje, Paoča, Potpolje, Služanj, Tepčići i Vionica. Mostarsko Cerno kao novo naseljeno mjesto formirano je 2015. godine izdvajenjem iz naseljenog mjesta Služanj odlukom Vlade Federacije BiH, koju je potvrdilo Općinsko vijeće Čitluk.
Općina Čitluk prema zadnjem popisu stanovništva iz 2013. godine ima 18.140 stanovnika. Premda se svrstava u prostorno najmanje Općine, Općina Čitluk ubraja se u gospodarski najrazvijenije općine u FBiH. Gospodarstvo Općine Čitluk iznimno je razvijeno i dinamično. Najvažnija gospodarska grana je turizam, zahvaljujući Međugorju koje je najposjećenije hodočasničko i turističko mjesto u BiH. Uz navedeno, Općina ima u znatnoj mjeri razvijene i prepoznate poslovne zone koje su dobrim dijelom popunjene i još se uvijek popunjavaju.
Također, prostor Općine Čitluk najveće je vinogorje u BiH. U gospodarski jednoj od najrazvijenijih općina u BiH skoro svaka obitelj ima vlastiti vinograd i vino, te je jako izražena tradicionalna veza između čovjeka i vinove loze. Ovdje se loza obrađuje stoljećima i piju najbolja autohtona vina, koja su broćanskim vinogradarima i vinarima nagrada za mukotrpan rad.