![](https://citluk.ba/storage/2025/02/74-obljetnica-obiljezavanje-750x420.jpg)
Obilježena 74. obljetnica stradanja jedanaest učenika
Kod spomen obilježja podignutog u spomen na jedanaest poginulih učenika, danas je obilježena 74. obljetnica stradanja jedanaest broćanskih učenika. 7. veljače 1951. godine učenici su stradali u eksploziji eksplozivne naprave zaostale iz Drugog svjetskog rata, a danas im je odana počast polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i misnim slavljem.
Kod spomen obilježja cvijeće se položili i svijeće zapalili članovi obitelji i rodbina poginulih učenika, predstavnici Općine Čitluk na čelu s načelnikom Marinom Radišićem i predsjednikom Općinskog vijeća Čitluk Ivicom Jerkićem, predstavnici Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk, učenici OŠ fra Didaka Buntića te ostali Brotnjaci.
Molitvu kod spomen obilježja predvodio je fra Miro Šego, župnik župe Krista Kralja – Čitluk, koji je, u suslavlju s don Đurom Benderom i fra Nikolom Rosančićem, predvodio misno slavlje.
Jedanaest učenika čitlučke osnovne škole stradalo je u eksploziji prije 74 godine, šest godina nakon završetka rata, te je Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk njima u čast prije tri godine podignulo lijepo spomen obilježje u blizini njihovog stradanja.
Povjerenstvo je organiziralo i današnje obilježavanje obljetnice, a Slaven Markota, predsjednik Povjerenstva, u izjavi za novinare naglasio je temeljne zadaće Povjerenstva i podsjetio na brojne tragične događaje čije obljetnice se obilježavaju u veljači.
– Prije tri godine podignuli smo spomenik za našu djecu stradalu 7. veljače 1951. godine. Stradanje jedanaestero djece, mi kažemo jedanaest anđela, jer oni to za nas i jesu, po svim našim istraživanjima je najveća ovakva tragedija. Naše Povjerenstvo kontinuirano radi da se nijedna tragedija ne zaboravi, a posebno smo osjetljivi na stradanja djece. To je tema koja pogađa sve – kazao je Slaven Markota.
Markota je također kazao kako je na području općine Čitluk tijekom Drugog svjetskog rata i poraća stradalo mnogo djece. Također, podsjetio je na stradanje franjevaca u Širokom Brijegu, na ubojstva svećenika u Čitluku, niz ostalih jugokomunističkih zločina te istaknuo da Povjerenstvo ulaže velike napore da svaka žrtva dobije svoj bijeli križ na Groblju mira na Bilima.
– Najbitnije je da su danas na obilježavanje obljetnice došla djeca, školska djeca koja su odala počast učenicima koji su u vrijeme stradanja bili njihovi vršnjaci i pohađali su školu koju i oni pohađaju. To je poruka da rat znači stradavanje i jednostavno želimo poručiti da je toga dosta – zaključio je Markota.
Nikola Karačić, Drago Vidić, Ivan Pejdo, Mirko Barić, Stojan Ljolje, Zdravko Kordić, Drago Zubac, Jago Zubac, Jure Zubac, Pero Prskalo i Slavko Buntić stradali su 7. veljače 1951. godine vraćajući se iz škole.