Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Obilježena 74. obljetnica stradanja jedanaest učenika

Kod spomen obilježja podignutog u spomen na jedanaest poginulih učenika, danas je obilježena 74. obljetnica stradanja jedanaest broćanskih učenika. 7. veljače 1951. godine učenici su stradali u eksploziji eksplozivne naprave zaostale iz Drugog svjetskog rata, a danas im je odana počast polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i misnim slavljem.

Kod spomen obilježja cvijeće se položili i svijeće zapalili članovi obitelji i rodbina poginulih učenika, predstavnici Općine Čitluk na čelu s načelnikom Marinom Radišićem i predsjednikom Općinskog vijeća Čitluk Ivicom Jerkićem, predstavnici Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk, učenici OŠ fra Didaka Buntića te ostali Brotnjaci.

Molitvu kod spomen obilježja predvodio je fra Miro Šego, župnik župe Krista Kralja – Čitluk, koji je, u suslavlju s don Đurom Benderom i fra Nikolom Rosančićem, predvodio misno slavlje.

Jedanaest učenika čitlučke osnovne škole stradalo je u eksploziji prije 74 godine, šest godina nakon završetka rata, te je Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta iz Drugog svjetskog rata i poraća na području općine Čitluk njima u čast prije tri godine podignulo lijepo spomen obilježje u blizini njihovog stradanja.

Povjerenstvo je organiziralo i današnje obilježavanje obljetnice, a Slaven Markota, predsjednik Povjerenstva, u izjavi za novinare naglasio je temeljne zadaće Povjerenstva i podsjetio na brojne tragične događaje čije obljetnice se obilježavaju u veljači.

Prije tri godine podignuli smo spomenik za našu djecu stradalu 7. veljače 1951. godine. Stradanje jedanaestero djece, mi kažemo jedanaest anđela, jer oni to za nas i jesu, po svim našim istraživanjima je najveća ovakva tragedija. Naše Povjerenstvo kontinuirano radi da se nijedna tragedija ne zaboravi, a posebno smo osjetljivi na stradanja djece. To je tema koja pogađa sve – kazao je Slaven Markota.

Markota je također kazao kako je na području općine Čitluk tijekom Drugog svjetskog rata i poraća stradalo mnogo djece. Također, podsjetio je na stradanje franjevaca u Širokom Brijegu, na ubojstva svećenika u Čitluku, niz ostalih jugokomunističkih zločina te istaknuo da Povjerenstvo ulaže velike napore da svaka žrtva dobije svoj bijeli križ na Groblju mira na Bilima.

Najbitnije je da su danas na obilježavanje obljetnice došla djeca, školska djeca koja su odala počast učenicima koji su u vrijeme stradanja bili njihovi vršnjaci i pohađali su školu koju i oni pohađaju. To je poruka da rat znači stradavanje i jednostavno želimo poručiti da je toga dosta – zaključio je Markota.

Nikola Karačić, Drago Vidić, Ivan Pejdo, Mirko Barić, Stojan Ljolje, Zdravko Kordić, Drago Zubac, Jago Zubac, Jure Zubac, Pero Prskalo i Slavko Buntić stradali su 7. veljače 1951. godine vraćajući se iz škole.

WordPress Video Lightbox